Nové majstrovské dielo od Václava Smila

Nové majstrovské dielo od Václava Smila

Nové majstrovské dielo od Václava Smila
Dátum vydania
27.01.2022

Občas si prezerám zoznamy bestsellerov. Pred niekoľkými týždňami som sa pozrel na zoznam literatúry faktu v New York Times a bol som dosť prekvapený. Najnovšia kniha Václava Smila Ako funguje svet mala číslo 8!

Jeho štýl však nie je pre každého. Mnohé z jeho kníh sú hrubé a nabité údajmi a je treba povedať, že sa nikdy nepredávali obzvlášť dobre.

Ak chcete získať stručné, ale dôkladné vzdelanie v oblasti numerického myslenia o mnohých základných silách, ktoré formujú ľudský život, túto knihu si prečítajte.

Kniha Energia je skvelým príkladom. Od Václava som sa dozvedel viac o energetike a jej vplyve na spoločnosť ako z akéhokoľvek iného zdroja.

Ak však nemáte chuť na dlhú a hrubú knihu o úlohe energie v dejinách ľudstva – Energia a civilizácia má 568 strán a číta sa ako akademický text – najdôležitejšie myšlienky môžete získať prečítaním prvých troch kapitol knihy Ako svet skutočne funguje. Mali by byť povinným čítaním pre každého, kto chce mať informovaný názor na klimatické zmeny. Všetko, čo Václav chce, je, aby sa ľudia pozreli na všetky oblasti emisií – výrobu elektriny, výrobu, dopravu a tak ďalej – a navrhli realistické, ekonomicky životaschopné plány na zníženie emisií v každej z nich.

Ďalším dobrým príkladom Václavovho prístupu je kapitola o potravinách. Aby vám pomohol pochopiť, ako nové zdroje energie umožnili ľuďom efektívnejšie pestovať plodiny a chovať zvieratá, zobrazuje život na troch rôznych farmách z troch období. Začína hypotetickým farmárom v západnej časti štátu New York v roku 1801 a vysvetľuje všetky prácne kroky, ktoré tento človek potrebuje na zber pšenice. Potom preskočí o sto rokov dopredu a zavedie vás do východnej časti Severnej Dakoty, kde vám ukáže všetky vymoženosti vrátane pluhov a kombajnov, ktoré zefektívnili poľnohospodárstvo. Nakoniec sa presunie do Kansasu v roku 2021 a ukáže vám, ako sa veci za posledné storočie zmenili ešte výraznejšie.

Ako zvyčajne, má spracované všetky čísla, takže môže vysvetliť všetky tieto zmeny kvalitatívne aj kvantitatívne. „Za dve storočia,“ píše, „sa ľudská práca na výrobu kilogramu americkej pšenice skrátila z 10 minút na menej ako dve sekundy.“

A potom túto štatistiku dáva do ešte širšieho kontextu, keď ukazuje, ako vyššie výnosy plodín umožnili ľuďom presťahovať sa z fariem do mestských oblastí, kde mohli spolupracovať na ďalších inováciách. „Väčšina obdivovaných a nepochybne pozoruhodných technických pokrokov, ktoré zmenili priemysel, dopravu, komunikáciu a každodenný život,“ píše, „by nebola možná, keby viac ako 80 % všetkých ľudí muselo zostať na vidieku, aby si vyrobili svoj každodenný chlieb… alebo svoju každodennú misku ryže.“

Hoci má Václav na mnohé témy vyhranené názory, vždy sa opierajú o fakty. A keď sa vyjadruje k takému závažnému problému, ako je zmena klímy, vyhýba sa extrémom. Ako povedal v jednom rozhovore: „Potrebujeme nudný, vecne správny a presný stred. Pretože len z tohto stredu vzídu riešenia.“

Kniha Ako svet naozaj funguje je určite vecne správna a presná, ale nikdy nie je nudná. Je to presvedčivá a veľmi čitateľná kniha, ktorá čitateľom zanechá základné základy potrebné na to, aby mohli pomôcť riešiť najťažšie výzvy sveta.