Mohol by byť parfém našou tajnou zbraňou proti komárom?

Komáre využívajú svoj čuch na hľadanie nových obetí. Švajčiarska spoločnosť dúfa, že im to prekazí.

Ste magnet na komáre? Každé leto dostávate svoj nespravodlivý podiel bodnutí komármi? Dôvodom je pravdepodobne to, ako voniate. Komáre sa pri hľadaní svojích cieľov spoliehajú na svoj čuch a priťahujú ich určité pachy, ktoré prirodzene produkuje ľudské telo. Hoci niektorí ľudia môžu byť o niečo atraktívnejší, nešťastnou pravdou je, že všetci voniame komárom ako lahodné jedlo. Môžete sa na chvíľu skryť pomocou spreja proti hmyzu, ako je DEET, alebo ošetrením oblečenia permetrínom. Ak však chcete trvalú ochranu, musíte do svojej rutiny pridať ďalší krok, na ktorý nemá každý čas alebo si to môže dovoliť.

Na obzore sú však dobré správy: Spoločnosť s názvom dsm-firmenich pracuje na tom, aby odpudzovanie komárov bolo rovnako jednoduché ako ranné umývanie.

V roku 2016 navštívil Bill Gates laboratórium dsm-firmenich v Ženeve, keď si overil ich inovatívnu prácu na zlepšení hygieny pre najchudobnejších na svete znížením zápachu na toaletách. Spoločnosť zaoberajúca sa výživou, krásou a zdravím je jedným z najväčších svetových výrobcov chutí a vôní. Väčšina ich produktov sa používa na to, aby naše potraviny chutili lepšie a naše výrobky pre domácnosť voňali príťažlivejšie, no v minulosti tiež používali svoje odborné znalosti v oblasti vôní v boji proti prenosu chorôb. Ich najnovšie úsilie sa zameriava na zastavenie komárov, pretože choroby, ktoré prenášajú, každoročne zabíjajú státisíce ľudí, z ktorých väčšinu tvoria deti v krajinách s nízkymi príjmami.

Cieľ tímu je jednoduchý: začleniť do produktov každodennej potreby vône, ktoré odpudzujú komáre. Po rozsiahlom výskume produktov pre domácnosť, ktoré sa najčastejšie používajú na miestach, kde sú bežné choroby prenášané komármi, sa rozhodli zamerať sa najmä na mydlo a práškový prací prostriedok. (Premýšľajú aj o iných veciach, ako sú telové mlieko a telový krém.) Tieto produkty sú už navoňané vôňou – čo ak by aj táto vôňa pomohla odpudzovať komáre?

Myšlienkou je, že získate dodatočnú aureolu ochrany bez toho, aby ste museli pridávať nové kroky do svojej každodennej rutiny alebo kupovať nové produkty. Nikto v dsm-firmenich si nemyslí, že tento druh ochrany bude strieborná guľka, ale dúfajú, že v kombinácii s inými osvedčenými nástrojmi, ako sú sieťky na posteľ, môžu ľudia výrazne a udržateľne znížiť riziko chytenia smrteľných chorôb, ako je malária a horúčka dengue.

Vyrobiť mydlo, ktoré vám poskytne celodennú ochranu pred komármi, je oveľa zložitejšie, ako len naplniť ho citronelou. Vedci v Ženeve začali identifikáciou širokej škály vonných zložiek, ktoré chránia pred škodcami a bežne sa používajú na výrobu parfumov. Niektoré z týchto zložiek sú skutočnými repelentmi, ktoré vydávajú zápach, ktorý spôsobuje, že komáre lietajú opačným smerom. Iné blokujú receptory v mozgu komárov, ktoré ich zvyčajne vnímajú a priťahujú k ľuďom.

Pri kombinovaní ingrediencií pri vytváraní nových vôní tím vedel, že musia mať na pamäti dizajnový prístup zameraný na človeka. Najlepší kandidáti by nemuseli byť nevyhnutne najúčinnejší – museli tiež voňať čisto a sviežo.

Testy stále prebiehajú, ale už odhalili niekoľko prekvapivých výsledkov. Jedna z doteraz najúčinnejších vôní vonia ako konvalinka, ľahká kvetinová vôňa, ktorá sa bežne používa v parfumérii. Je to presne ten druh sviežej vône, ktorú majú ľudia radi vo svojich mydlách a pracích prostriedkoch. Prvé výsledky tímu naznačujú, že niektoré vône konvalinky by mohli byť pri určitých dávkach rovnako účinné ako DEET.

Ďalší krok je najťažší a či sa to podarí, sa uvidí. Odborníci na komáre zo spoločnosti dsm-firmenich odovzdali najlepších kandidátov na vôňu odborníkom na formuláciu produktov a parfumérom spoločnosti, ktorí teraz hľadajú spôsoby, ako v spotrebiteľských produktoch vydržia celý deň.

Vonné zložky sú krehké a činnosti ako umývanie rúk alebo pranie oblečenia spôsobujú, že rýchlo miznú. Parfum, ktorý vás chráni pred komármi po celý deň, bude pravdepodobne výsledkom veľkého množstva inovácií a komplexnej kombinácie rôznych vôní, a nie jednej jedinej prísada. A samozrejme, konečný výsledok musí voňať natoľko, aby ho ľudia boli ochotní používať každý deň.

Nadácia Biila Gatesa podporuje ich výskum s nádejou, že jedného dňa ľudia vo vysoko rizikových oblastiach získajú väčšiu ochranu proti komárom bez toho, aby museli robiť nejakú prácu navyše alebo míňať peniaze navyše. Keď svet poskytne deťom a rodinám viac nástrojov na ich ochranu, zachránime životy.