Startup vám zaplatí za váš nevyužitý výkon GPU na trénovanie AI

Sieť „prenajatých GPU“ spoločnosti Akash môže zmeniť spôsob, ako sa v budúcnosti budú prideľovať výpočtové zdroje na trénovanie modelov generatívnej AI.

Tento text načítal neurálny hlas.

Akash dúfa, že prevráti pojem cloud computing naruby tým, že zákazníkom poskytne možnosť vzdať sa veľkých poskytovateľov a namiesto toho sa obrátiť na decentralizovaný trh s výpočtovými zdrojmi. Firma chce v podstate rozbiť trh tak, aby každý, kto má dostatočne výkonný hardvér, mohol ponúknuť svoje výpočtové zdroje výmenou za hotovosť vo forme tokenu $AKT, ktorého hodnota v júli tohto roka bola ekvivalentná 0,56 USD.

Decentralizovaná open source sieť funguje tak, že spája potenciálnych zákazníkov s prevádzkovateľmi dátových centier, ktorí sú ochotní prenajať svoj hardvér, pričom Akash hrá sprostredkovateľa. Spoločnosť teraz spustila svoju platformu Supercloud for AI, ktorá hostí grafické procesory Nvidia H100 a Nvdia A100, ktoré poháňajú najvýkonnejšie systémy generatívnej AI v súčasnosti. Aktualizácia Supercloud for AI známa ako Mainnet 6 otvorí open source trh pre vysokovýkonné GPU.

Existujúci prevádzkovatelia siete, ktorí siahajú od malých poskytovateľov až po hyperscalerov, môžu teraz úspešne ponúkať svoje GPU ako doplnok k výpočtovým zdrojom, ktoré už poskytujú. „Ako bude sieť rásť, bude stále výkonnejšia, bude hostiť čoraz väčšie množstvá GPU od poskytovateľov z celého sveta a zároveň sa stane integrovanou súčasťou infraštruktúry poháňajúcej vývoj AI,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe. „Je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa tieto výzvy riešili pomocou open source siete, čo zabráni tomu, aby sa kontrola nad týmito zdrojmi sústredila v rukách niekoľkých veľkých korporácií.“

Hlavným problémom trhu s cloudovými službami je podľa startupu to, že mu dominuje monopol štyroch poskytovateľov – Amazon, Microsoft, Google a Alibaba. Najlepší poskytovatelia cloudu si podľa firmy účtujú premrštené ceny a mnohé z ich dátových centier sú do určitej miery nevyužívané. Najvýkonnejšie grafické procesory pritom zhabali hyperscaleri a veľké korporácie, čo poslúžilo len na ďalšie upevnenie pozície týchto firiem na trhu s verejným cloudom. Akash preto spustil svoju sieť GPU Supercloud for AI, ktorá by mohla v budúcnosti zmeniť spôsob, ako sa budú trénovať modely umelej inteligencie.