Švédska Scania predstavuje prvý náves na svete pokrytý solárnymi panelmi

Koncom minulého týždňa predstavila švédska Scania prvý hybridný náves na svete pokrytý solárnymi panelmi. Jedinečný prototyp má vďaka svojej vlastnej výrobe energie potenciál znížiť prevádzkové náklady aj emisie CO2 z ťažkej dopravy.

Príves hybridného nákladného vozidla je pokrytý solárnymi panelmi s rozlohou 100 metrov štvorcových, ktoré sú zapojené do elektrického systému na palube. Je nasadený vo výskumnom projekte, aby sa zistilo koľko slnečnej energie môže takáto konfigurácia generovať a o koľko je možné znížiť emisie CO2 pomocou pripojených fotovoltaických panelov.

Vznikol v rámci výskumného projektu, ktorého cieľom je zistiť, koľko solárnej energie dokáže takáto konfigurácia vyrobiť a o koľko možno znížiť emisie CO2 vďaka použitiu pripojených fotovoltických panelov. Eric Falkgrim, projektový manažér spoločnosti pre vývoj nákladných vozidiel na solárny pohon, sa vyjadril, že ak je technológia životaschopná v severských krajinách, potvrdzuje to všeobecnú platnosť projektu.

Oddelenie výskumu a inovácií spoločnosti sa pred niekoľkými rokmi inšpirovalo pokrokom dosiahnutým v oblasti lítiovo-iónových batérií a položilo si otázku, či by sa aj technológia solárnych panelov mohla stať účinnejšou a či by sa jej cena mohla znížiť natoľko, aby mal fotovoltický kamión zmysel. Plug-in hybridné nákladné vozidlo/ťahač má všetky „bežné systémy“ vrátane 100 kWh zásobníka energie. Príves má okrem toho ďalšiu kapacitu na uskladnenie 200 kWh energie, ktorá funguje ako „powerbank“ nabíjaný solárnymi panelmi.